Mapy myśli bywają twórcze

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu chciałbym się dzisiaj skupić nieco więcej na mapach myśli. 
Jak już wspomniałem, kolega polecił mi serwis serwisu Wise Mapping.
Można na nim, po darmowej rejestracji, budować swoje mapy myśli. 


Mapy myśli to inny sposób robienia notatek, który ma być bardziej intuicyjny i bardziej całościowy (holistyczny).
Zwykły sposób robienia notatek to pisanie swoich przemyśleń w liniach od lewej do prawej, jedna pod drugą, zazwyczaj jednym kolorem. 

W mapach myśli natomiast po pierwsze centralny temat mamy na samym środku, a wyrastające z niego główne idee, składowe i zagadnienia piszemy dookoła. 
Z kolei z nich mogą wyrastać dalsze składowe i podpunkty, i tak wiele poziomów w głąb. 
Po drugie do każdej grupy tematycznej możemy przyporządkować inny kolor.

Mapy myśli są zatem bardziej graficznym sposobem robienia notatek.


Dzięki takiemu podejściu, kiedy patrzymy na jakieś swoje notatki, jakieś wytyczne, czy plan projektu – ogarniamy go bardziej całościowo. 
Zwolennicy map myśli podkreślają, że taka metoda notatek angażuje nie tylko lewą półkulę analityczną, ale jednocześnie wyobraźnię i intuicję – korespondujące z prawą półkulą mózgu.
Mapy myśli pomagają lepiej zarządzać czasem, skuteczniej uczyć się i zapamiętywać, lepiej posługiwać się swoimi emocjami oraz lepiej kierować swoim rozwojem osobistym i zawodowym. Ponadto zwiększają one twórcze podejście do zadań i obowiązków oraz mogą być formą tzw. 'burzy mózgów' (twórczego znajdywania nowych rozwiązań). 

   
Jeśli ktoś się tym nie zajmował, oto przykład prostej i krótkiej (demonstracyjnej) mapy myśli zrobionej we wspomnianym serwisie Wise Mapping (http://www.wisemapping.com/):Osobiście wierzę, że główna siła naszego potencjału jest w nas. Jest zależna od naszego skupienia, zagłębienia się w siebie w taki sposób, że jesteśmy równocześnie odprężeni i skupieni. Z tego poczucia wewnętrznej obecności wypływa jednocześnie poczucie życzliwości do siebie i innych, jak i poczucie wewnętrznej mocy. 
Jednocześnie to poleganie na sobie nie oznacza, że nie warto wykorzystywać zewnętrznych narzędzi, które nam pomagają. 
Polegamy na sobie, i bardzo dobrze; jednak, gdy potrzebujemy użyć samochodu, pociągu, czy samolotu, to możemy to zrobić. Kiedy np. potrzebujemy udać się do Krakowa, Poznania, czy Paryża, to nie musimy zawsze iść tam na nogach. 

Podobnie było w moim przypadku z mapami myśli. Robiłem zawsze dużo notatek. Dotyczyły one m.in. planów moich książek, nagrań, czy ogólnie nowych projektów życiowych. 
Część tych notatek zapisywałem na luźnych kartkach (zazwyczaj A4), a część w specjalnie zakupionych zeszytach. Do tego oczywiście także notatki komputerowe (zasadniczo w formacie tekstowym txt oraz w formacie Worda rtf). 
Jednak część tych notatek mi się gdzieś zapodziewała, ponieważ było ich dużo. 
Czasami ciężko było ogarnąć różnorodność form i treści tego mojego notowania. 

I muszę przyznać, że ten pomysł z mapami myśli online bardzo mi się spodobał. 
Ponieważ robię sobie takie podstawowe wytyczne do jakiegoś projektu w formie jednej mapy myśli, i mam wrażenie, że lepiej to ogarniam.
Jednocześnie mogę bardzo szybko do nich dotrzeć, ponieważ mogę się zalogować na stronę map i je przeglądnąć. Mogę także je wyeksportować do siebie na dysk, np. jako jpg. Mogę także je wydrukować na papierze, jeżeli czułbym taką potrzebę.  Oczywiście nie jest tak, że piszę teraz całą książkę w formie mapy myśli; raczej jest tak, że ogólny projekt i wytyczne książki mogą być jedną mapą; następnie każdy rozdział, jego cele, struktura i ogólne wytyczne mogą być kolejnymi mapami. Wówczas jest mi łatwiej pisać całość, ponieważ pisząc o konkretach, łatwiej ogarniam cały zamysł, i widzę to bardziej z lotu ptaka.W zasadzie to każdy, jeśli ma taką ochotę, może sobie na swój użytek takie mapy robić
Ponieważ mogą one nam się przydawać do zrobienia sobie np. planu miesiąca, tygodnia, czy dnia, czy np. do rozplanowania sobie jakiegoś zamierzenia. 
A zatem takie mapy myśli mogą być bardzo przydatne zarówno w naszej pracy zawodowej, w procesie studiowania i uczenia się, jak również w wielu aspektach naszego codziennego życia. 

Mapy myśli pomagają nam bardziej przenikliwie ogarnąć to, o co nam chodzi, zwiększają naszą kreatywność i pozytywne nastawienie do naszych działań i zadań;
zwiększają jednocześnie nasze skupienie i dobrą kondycję psychiczną, ponieważ zagłębiając się w wiele różnych szczegółów, jakie stawia przed nami życie codzienne i poszczególne zadania, równocześnie nie tracimy z oczu głównych wytycznych i głównych punktów ciężkości.
Dzięki mapom myśli możemy być także w lepszym kontakcie z naszymi wartościami. 


Mam nadzieję, że zachęciłem do spróbowania, jeżeli jeszcze tego nie próbowaliście. 

W każdym bądź razie ja - ponieważ i tak robiłem wcześniej notatki - jestem z tej propozycji zadowolony, bo szybciej i łatwiej docieram do swoich notatek i poprzez to łatwiej komunikuję się ze swoim zrozumieniem.
Nadal jednak polegam bardziej na sobie, niż na swoich mapach :-)
Komentarze